autor: Mentor ubezpieczenia,

Bez względu na formę wykonywania zawodu, trener personalny ponosi odpowiedzialność finansową (materialną) za szkody wyrządzone podczas wykonywania zawodu, chociażby szkody te powstały z winy nieumyślnej. Taka sytuacja może mieć miejsce zarówno w przypadku osób wykonujących zawód w formie własnej działalności, jak i zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej (bez prowadzenia działalności).

Czym jest roszczenie regresowe?

 
Przed przejściem do omówienia kwestii odpowiedzialności, wyjaśnijmy najpierw pojęcie roszczenia regresowego: 
 
Roszczenie regresowe to roszczenie zwrotne przysługujące ubezpieczycielowi lub pracodawcy w sytuacjach określonych przepisami prawa lub warunkami ubezpieczeń. Na ich podstawie, towarzystwo ubezpieczeń lub zatrudniający podmiot ma prawo zwrócić się do trenera personalnego będącego sprawcą szkody o zwrot odszkodowania / zadośćuczynienia / renty wypłaconej poszkodowanemu.
 
 

Odpowiedzialność trenera personalnego na etacie

Trener personalny, który wykonuje zawód na podstawie umowy o pracę, podlega, co do zasady, ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej podmiotu (np. klubu fitness) w którym wykonuje zawód. Pracownik nie jest więc narażony na dochodzenie wobec niego roszczeń bezpośrednio przez poszkodowanego. W przypadku szko-dy nieumyślnej, pracodawca (który naprawił ww. szkodę) może jed-nak dochodzić od pracownika będącego sprawcą szkody kwoty wypłaconej poszkodowanemu tytułem odszkodowania. Wysokość takiego żądania jest jednak ograniczona do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia tego pracownika. Pracownik jest zobowiązany do naprawienia szkody w pełnej wysokości wyłącznie wtedy, jeśli wyrządzi szkodę z winy umyślnej. W przypadku sporu w cywilnym postępowaniu sądowym pozwanym będzie zawsze praco-dawca, który zobowiązany jest do naprawienia szkody. 
 

Odpowiedzialność trenera personalnego zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej

 
Odmienna sytuacja ma miejsce w przypadku osób wykonujących zawód trenera personalnego w oparciu o umowę zlecenie, umowę o dzieło lub inną umowę cywilnoprawną. Zatrudniony (działający) na takiej podstawie nie jest chroniony przepisami prawa pracy. W efekcie odpowiada on za wyrządzone szkody solidarnie z podmiotem dla którego pracuje. Oznacza to, że każdy z podmiotów odpowiedzialnych solidarnie będzie ponosić odpowiedzialność stosownie do stopnia winy (nawet do pełnej wartości szkody). W procesie cywilnym, obok podmiotu (np. klubu fitness), uczestniczyć może zatem także jego współpracownik, będący podwykonawcą, w tym przypadku trener personalny.
 
Należy mieć jednak na uwadze, że to do poszkodowanego należy ostateczna decyzja do kogo skieruje on swoje roszczenie. Co więcej, wypłata odszkodowania przez klub fitness nie zwalnia trenera personalnego z odpowiedzialności materialnej za ww. szkodę. Ten pierwszy będzie mógł bowiem wystąpić do trenera o zwrot wypłaconej kwoty do jej pełnej wysokości (a dokładnie: w zakresie w pełni adekwatnym do stopnia przyczynienia się przez trenera do powstania szkody wyrządzonej poszkodowanemu).
 
Należy także pamiętać, że obok podmiotu z roszczeniem zwrotnym wobec trenera (sprawcy szkody) może wystąpić także ubezpieczyciel OC wspomnianego w przykładzie klubu fitness, jeżeli polisa ubezpieczenia OC ww. podmiotu obejmuje szkody wyrządzone przez jego podwykonawców, ale z uprawnieniem zakładu ubezpie-czeń do dochodzenia regresu od sprawcy szkody.
 

Jak trener personalny może bronić się przed ewentualnymi roszczeniami regresowymi? 

Najlepszym sposobem na ochronę przed takim ryzykiem jest zawar-cie umowy ubezpieczenia OC z możliwie szerokim zakresem i wysoką sumą gwarancyjną. Trenerzy personalni zatrudnieni na podstawie prowadzący własną działalność oraz zatrudnieni w ramach umowy-zlecenie, szczególnie powinni zadbać o stosowną ochronę ubezpieczeniową. 
 
Pamiętaj, że jako Członek REPs Polska zyskujesz dostęp do dedykowanego programu ubezpieczeniowego z sumą gwarancyjną OC sięgającą 1.000.000 PLN

3 rzeczy, które musisz wiedzieć

 
➕ Trener personalny zatrudniony na podstawie umowy o pracę również może zostać pociągnięty do odpowiedzialności pracowniczej
 
 
➕ Trener nieprowadzący działalności powinien za-wrzeć dobrowolne ubezpieczenie OC trenera personalnego w celu zabezpieczenie swojej sytuacji finansowej i ochrony przed roszczeniami ze strony osób trzecich.
 
 
➕ Odpowiedzialność trenera zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej jest o wiele wyższa niż w przypadku osoby pracującej na podstawie umowy o pracę.
 

Suma gwarancyjna to określona w umowie ubezpieczenia kwota stanowiąca górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

 
Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy, jak ważne jest posiadanie ubezpieczenia OC Trenera Personalnego bez względu na formę wykonywania zawodu.
 
Przypominamy, że podstawowym celem ubezpieczenia OC jest ochrona interesu majątkowego ubezpieczonego. Pozwala to przerzucić na ubezpieczyciela zobowiązanie do wypłaty odszkodowania, zadośćuczynienia czy też renty i tym samym uniknąć pokrycia ewentualnego roszczenia z własnej kieszeni.
 
Do programu ubezpieczeń możesz przystąpić pod adresem:
https://repsubezpieczenia.pl/
Znajdziesz tam również aktualne Ogólne Warunki Ubezpieczenia oraz postanowienia dodatkowe, które zawierają szczegółowe informacje dotyczące ochrony ubezpieczeniowej, w tym wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności.

Kontakt w sprawie ubezpieczeń

Piotr Gnat

Mentor S.A.

+48 56 669 32 78

piotr.gnat@mentor.pl

 

Sprawdź też: