Roszczenie w przypadku trenera personalnego na umowę cywilnoprawną

autor: Mentor ubezpieczenia,

W przypadku wykonywania zawodu na podstawie umowy cywilno-prawnej (np. umowa zlecenie lub tzw. kontrakt) nie mają zastosowania przepisy określone w Kodeksie Pracy. Oznacza to, że trener personalny zatrudniony na podstawie takiej umowy może odpowiadać do pełnej wysokości wyrządzonej szkody.

W takiej sytuacji poszkodowany może dochodzić swoich roszczeń bezpośrednio od:

  1. Trenera personalnego zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej lub
  2. Podmiotu w którym trener personalny wykonuje swoje czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej lub
  3. Zakładu ubezpieczeń, w którym dany zakład podmiot miał wykupione stosowne ubezpieczenie OC.

To poszkodowany decyduje do kogo skieruje swoje roszczenie. Co więcej, wypłata odszkodowania przez podmiot np. klub fitness nie zwalnia trenera personalnego z odpowiedzialności materialnej za wyrządzoną szkodę. Klub fitness będzie mógł wystąpić do trenera personalnego o zwrot wypłaconej kwoty do jej pełnej wysokości (a dokładnie: w zakresie w pełni adekwatnym do stopnia przyczynienia się do powstania szkody wyrządzonej poszkodowanemu).

Co ważne, w przypadku wypłacenia świadczenia poszkodowanemu, sam ubezpieczyciel, w którym podmiot miał zawartą umowę ubezpieczenia OC, może wystąpić do trenera personalnego z roszczeniem zwrotnym (tzw. regres ubezpieczeniowy).

Sprawdź też:

Roszczenie w przypadku trenera personalnego zatrudnionego na umowę o pracę

Roszczenie ze strony osoby trzeciej w przypadku trenera personalnego wykonującego zawód we własnym imieniu i na własny rachunek w ramach prowadzonej działalności